Efekt pierwszeństwa i świeżości w procesach pamięci


Nasza pamięć nie jest jednolita. Składa się ona (najprościej rzecz ujmując) z trzech części: pamięci krótkotrwałej, operacyjnej i długotrwałej. Zapamiętywanie przez nasz umysł informacji, które pojawiły się na końcu potwierdza istnienie pamięci krótkotrwałej. Mamy tu bowiem do czynienia z charakterystycznym dla tego rodzaju pamięci, tzw. efektem świeżości. Pokazuje on, że to, co pojawiło najbliżej momentu, w którym zaczęliśmy sobie przypominać, jest pamiętane najlepiej. Z kolei efekt pierwszeństwa jest argumentem przemawiającym za istnieniem pamięci długotrwałej i pokazuje, że pamiętamy to, co pojawiło się na początku.
efekt pierwszeństwa – silniejsze oddziaływanie argumentów przekazanych jako pierwsze z kolei.
efekt świeżości - silniejsze oddziaływanie argumentów przekazanych na końcu

Efekt pierwszeństwa wiąże się z występowaniem tzw. hamowania proaktywnego. Zapisane w strukturach pamięci informacji z pierwszego przekazu utrudnia zapamiętywanie informacji zawartych w przekazie późniejszym. (Alternatywnie efekt pierwszeństwa wyjaśnić można zachodzeniem bardziej aktywnego procesu: komunikaty podane jako pierwsze i zaakceptowane przed odbiorcę powodują, że odrzuca on następne, sprzeczne z nimi wiadomości, uważając je za tendencyjne lub mało wiarygodne). Kiedy jednak pierwszy przekaz miał miejsce stosunkowo dawno i podmiot nie pamięta już zbyt dobrze jego treści, hamowanie proaktywne jest bardzo słabe i znaczenia nabiera efekt świeżości. To czego podmiot dowiedział się przed chwilą, staje się wówczas dominującą treścią jego aktualnej świadomości i w znacznym stopniu determinuje podejmowane decyzje.
Prawdopodobieństwo wystąpienia efektu pierwszeństwa rośnie także wtedy, gdy jeden nadawca przekazuje oba komunikaty oraz gdy informacje z przekazów są nowe dla odbiorcy. Szansa wystąpienia efektu świeżości rośnie natomiast wtedy, kiedy wspomniane informacje są już wcześniej znane odbiorcy, oraz w warunkach, w których odbiorca zostaje uprzedzony wynikających z ulegania efektowi pierwszeństwa (Holland, ’58 ).

1.pamięć sensoryczna (ultrakrótka) - jest to pamięć związana z receptorami (dotyk, wzrok); wyróżniamy: ikoniczną (zw. ze wzrokiem), echo (zw. z poszczególnymi zmysłami);

2.pamięć krótkotrwała - trwa przeważnie 15-30sek. bez koncentracji. STM - świeża (pierwotna).
7 +- 2 wyrazy możemy zapamiętać;

3. pamięć długotrwała - może przechowywać informację bardzo długo. LTM - trwała; dzieli się na
semantyczną (ogólna wiedza pojęciowa o świecie) i epizodyczną (wspomnienia przeżyć danej jednostki)